Α εωθινό-Νεραντζής

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ανεβάζω φίλοι μου απο την φετινή Κυριακή των Αγίων Πάντων τον άρχοντα να ψάλλει το Α εωθινό σε ναό στο Ηράκλειο.Η ηχογράφηση αυτή αποτελεί μια πρόταση απο τον δάσκαλο πως πρέπει να αποδίδονται τα κλασσικά μαθήματα ξεδιπλώνοντας όλη την ομορφιά που κρύβουν οι ενέργειες των χαρακτήρων.Καλή ακρόαση

ΥΓ.Επιτρέψτε μου να αφιερώσω στην μνήμη του φίλου μου και συνοδοιπόρου μου στους περιπάτους, Μανώλη Λαμπρίδη που έφυγε χθές απο την ζωή
 

Attachments

  • Εις το όρος.mp3
    6.9 MB · Views: 270
Last edited:

christos_v

Παλαιό Μέλος
ΥΓ.Επιτρέψτε μου να αφιερώσω στην μνήμη του φίλου μου και συνοδοιπόρου μου στους περιπάτους, Μανώλη Λαμπρίδη που έφυγε χθές απο την ζωή

...Την εκ νεκρών ανάστασιν και την εις ουρανούς αποκατάστασιν.

Ο Θεός να τον αναπαύει εν χώρα ζώντων και να σας χαρίζει δύναμη.


Η ακρόαση ήταν πολύ καλή!
 
Last edited:

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Κύριε Μιχελουδάκη , αφού σας συγχαρώ για τα ωραία posts στο forum θα ήθελα να σας ρωτήσω , τί βιβλία χρησιμοποιεί ο Δάσκαλος τις Κυριακές και μεγάλες εορτές;

Ευχαριστώ
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Κύριε Μιχελουδάκη , αφού σας συγχαρώ για τα ωραία posts στο forum θα ήθελα να σας ρωτήσω , τί βιβλία χρησιμοποιεί ο Δάσκαλος τις Κυριακές και μεγάλες εορτές;

Ευχαριστώ
Αγαπητέ Βασίλη σε ευχαριστώ για την ερώτηση γιατί μου δίνεις την δυνατότητα να πω ότι ο δάσκαλος ψάλλει απο τα κλασσικά βιβλία δηλ.Αναστασιματάριο,δοξαστάριο Πέτρου,κλπ.Το ίδιο κάνει και στην λειτουργία προτιμώντας τα κλασσικά μαθήματα.Θεωρεί ότι όταν ξέρεις να τα ψάλλεις δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. Αυτά θα σε οδηγήσουν στην ουσία της τέχνης μας.Πάντα γειά
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Άψογη εκτέλεση πραγματικά! Θα του άξιζε τίτλος παραπάνω από άρχων του Αποστόλου.

ΥΓ Αντώνη, ο Θεός να αναπαύσει τον φίλο σου...
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Άψογη εκτέλεση πραγματικά! Θα του άξιζε τίτλος παραπάνω από άρχων του Αποστόλου
Αγαπητέ Γιώργο καταλαβαίνω πως το εννοείς αλλά μην ξεχνάς ότι ολόκληρος ο τίτλος είναι Αρχων διδάσκαλος του Αποστόλου. Δηλ.ιδιαίτερα τιμητικός αν σκεφτούμε ότι ένας πρωτοψάλτης γίνεται μέσω της μουσικής κήρυκας της Καινής Διαθήκης.Πάντα χαρά
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Βασίλη σε ευχαριστώ για την ερώτηση γιατί μου δίνεις την δυνατότητα να πω ότι ο δάσκαλος ψάλλει απο τα κλασσικά βιβλία δηλ.Αναστασιματάριο,δοξαστάριο Πέτρου,κλπ.
Πάντως το εωθινό αυτό δεν είναι του Πέτρου.

Υ.Γ.
Όντως ωραία ερμηνεία.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ο Πέτρος αγαπητέ Βασίλη, πηγαίνει στο δοξαστάριο(Συγνώμη αν δεν το έγραψα σωστά)Φυσικά το εωθινό το ψάλλει απο το κλασσικό και διαδεδομένο πλέον αναστασιματάριο του Ιωάννη.
 
Last edited:

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Αγαπητέ Βασίλη σε ευχαριστώ για την ερώτηση γιατί μου δίνεις την δυνατότητα να πω ότι ο δάσκαλος ψάλλει απο τα κλασσικά βιβλία δηλ.Αναστασιματάριο,δοξαστάριο Πέτρου,κλπ.Το ίδιο κάνει και στην λειτουργία προτιμώντας τα κλασσικά μαθήματα.Θεωρεί ότι όταν ξέρεις να τα ψάλλεις δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. Αυτά θα σε οδηγήσουν στην ουσία της τέχνης μας.Πάντα γειά

Ακριβώς! Δεν χρειαζόμαστε κάτι άλλο από τα κλασικά μαθήματα τα οποία κατα την άποψή μου είναι λιγότερο δεσμευτικά στην εκτέλεση και ο καθένας μπορεί πολύ εύκολα να τα ερμηνεύσει με το δικό του τρόπο ανεξαρτήτως "σχολής".
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
.................................................................................................
ΥΓ.Επιτρέψτε μου να αφιερώσω στην μνήμη του φίλου μου και συνοδοιπόρου μου στους περιπάτους, Μανώλη Λαμπρίδη που έφυγε χθές απο την ζωή

Ο Θεος να τον αναπαυσει .

Αγαπητέ Βασίλη σε ευχαριστώ για την ερώτηση γιατί μου δίνεις την δυνατότητα να πω ότι ο δάσκαλος ψάλλει απο τα κλασσικά βιβλία δηλ.Αναστασιματάριο,δοξαστάριο Πέτρου,κλπ.Το ίδιο κάνει και στην λειτουργία προτιμώντας τα κλασσικά μαθήματα.Θεωρεί ότι όταν ξέρεις να τα ψάλλεις δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. Αυτά θα σε οδηγήσουν στην ουσία της τέχνης μας.Πάντα γειά

Παντως οταν εψαλλε στο Ηρακλειο , εψαλλε κυριως απο Πριγγο και Καραμανη .
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Εχει δίκιο ο κυρ-Βαγγέλης ότι στο Ηράκλειο έψαλλε Πρίγγο και Καραμάνη και συνεχίζει να το κάνει αν χρειασθεί.Τώρα όμως ο Δάσκαλος εχει επιδοθεί στα κλασσικά μαθήματα για να διδάξει στην πράξη την ομορφιά τους και να μας προκαλέσει έτσι στην σωστή ερμηνεία τους ώστε να καταλάβουμε ότι ελάχιστη χρεία έχουμε των διασκευών.
Ο δάσκαλος του ο Παναγιωτίδης ,του έδωσε ευχή να μην γράψει τίποτα δικό του, κατι που τηρεί μέχρι σήμερα, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων όταν υπήρξε ανάγκη λειτουργική
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Συμπληρωματικά με το παραπάνω του Βαγγέλη και όταν έκανε μάθημα την εποχή εκείνη, δίδασκε (off the record) αναστασιματάριο Πρίγγου στον δάσκαλό μου και σε άλλους.

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ρωτούσαμε τον άρχοντα για την αλλαγή αυτή στις επιλογές του, από την εποχή του Αγίου Μηνά μέχρι σήμερα. Το θέμα είναι, ακόμη κι αν μας απαντούσε, θα τον πιστεύαμε ή θα λέγαμε ότι τώρα που γέρασε και δεν έχει πλέον την φωνή που είχε τότε (...), όσα δεν φτάνει τα κάνει κρεμαστάρια; :mad: Μία εκ των ερωτήσεων που είχα προγραμματίσει να του κάνω στο σεμινάριο... :eek:
Από ηχογραφήσεις της εποχής εκείνης έχω να πω, ότι δεν μπορώ να γνωρίζω αν η φωνητική του έκταση έχει μειωθεί, αλλά σίγουρα έχει αποκτήσει έναν όγκο και ύφος όλο ηγεμονικότητα και βυζαντινό χρώμα. Πάντα ήταν και θα είναι απόλαυση να τον ακούω!
Ο Θεός να τον έχει καλά.
 
Last edited:
Top