Ο Μέγας Κανών

Ψυχή μου ψυχή μου, ανάστα, τί καθεύδεις; το τέλος εγγίζει και μέλλεις θορυβείσθαι· ανάνηψον ουν, ίνα φείσηταί σου Χριστός ο Θεός, ο πανταχού παρών και τα πάντα πληρών.
 

Attachments

  • MegasKanwn_FwsYparxwnXriste.mp3
    354.1 KB · Views: 477
  • MegasKanwn.01_WdiA.mp3
    8.1 MB · Views: 561
  • MegasKanwn.02_WdiB.mp3
    11 MB · Views: 391
  • MegasKanwn.03_WdiG.mp3
    7.9 MB · Views: 333
  • MegasKanwn.04_Ka8ismata.mp3
    1.7 MB · Views: 287
  • MegasKanwn.05_WdiD.mp3
    16.4 MB · Views: 379
  • MegasKanwn.06_WdiE.mp3
    7.3 MB · Views: 337
  • MegasKanwn.07_WdiST.mp3
    6.6 MB · Views: 327
  • MegasKanwn.08_WdiZ.mp3
    5.3 MB · Views: 325
  • MegasKanwn.09_Makarismoi.mp3
    5.3 MB · Views: 314
  • MegasKanwn.10_WdiZ.mp3
    2 MB · Views: 295
  • MegasKanwn.08_Kontakio.mp3
    2.2 MB · Views: 338
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εὐχαριστοῦμε πολύ.
Ἀπό ποιόν Ἅγιο-Δημήτριο εἶναι;
Καί εἶχα ἀπογοητευτεῖ ὅτι δέν κάνουν πολλοί τόν Μ. Κανόνα μέ Ὄρθρο...

ΥΓ. Ἔτσι τό εἴπαμε κι ἐμεῖς σέ λίγο ἀργότερο χρόνο. Ἀναφέρομαι στό Φωταγωγικό, πού ἦταν ἡ πρώτη ἐπισύναψη.


 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Πάντως ἄν ἔχεις κι ἄλλα, ἀνέβασε, ὅπως ζητήθηκε ἐδῶ· ἰδίως ἀπό τόν κανόνα ἤ τά τριῴδια ἤ μακαρισμούς.

 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ακούω τον αδερφό Sokrates να ψάλλει εκεί; :D
Ποιος ψάλλει τ' αριστερά;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ακούω τον αδερφό Sokrates να ψάλλει εκεί; :D
Ποιος ψάλλει τ' αριστερά;

Δε γνωρίζω τα παιδιά που ψάλλουν. Ίσως να αναγνωρίζω κάποιες φωνές, αλλά αναγνωρίζω πως αν συγκριθεί το ύφος του Κοντακίου όπως το αποδίδουν με αυτά που εκδίδουν δάσκαλοι ή φίλοι τους από την Κυψέλη του μακαριστού θα βγει καμιά ...μέλισσα και θα μας τσιμπήσει... Υπερβολής το άκουσμα! Λυπάμαι που αναγκάζομαι να τα γράψω.


Δ.

Υγ Ενδιαφέρουσα πάντως η επανάληψη του εφυμνίου
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Υγ Ενδιαφέρουσα πάντως η επανάληψη του εφυμνίου
Τοῦ ἀκροτελευτίου σέ κλιτόν.
Δέν ξέρω ἄν πρέπει, ὅταν ψάλλεται.
Ἴσως ἐπανάληψη τοῦ ἀκροτελευτίου στό ἴδιο μέλος.
Τό αὐτό (ἀκροτελεύτιο στό ἴδιο μέλος) καί στόν Οἶκο.​
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
π. Μάξιμος;32867 said:
Τοῦ ἀκροτελευτίου σέ κλιτόν.
Δέν ξέρω ἄν πρέπει, ὅταν ψάλλεται.
Ἴσως ἐπανάληψη τοῦ ἀκροτελευτίου στό ἴδιο μέλος.
Τό αὐτό (ἀκροτελεύτιο στό ἴδιο μέλος) καί στόν Οἶκο.​

Προσφυείς οι παρατηρήσεις σας, πάτερ. Εάν ψαλεί μετά το Κοντάκιο, πώς θα ειπωθεί τότε κ στον Οίκο το ακροτελεύτιο; Ίσως ακούγεται λίγο ασυνήθιστο.

Στον Ακάθιστο ύμνο δεν επαναλαμβάνουμε ούτε στο απολυτίκιο ούτε στο Κοντάκιο το Χαίρε, Νυμφη Ανύμφευτε μετά την ψαλμώδησή του. Γιατί άραγε;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Προσφυείς οι παρατηρήσεις σας, πάτερ. Εάν ψαλεί μετά το Κοντάκιο, πώς θα ειπωθεί τότε κ στον Οίκο το ακροτελεύτιο; Ίσως ακούγεται λίγο ασυνήθιστο.
Ὡραῖα καί τά ἀσυνήθιστα. Ὑποτίθεται ὅτι καί ὁ Οἶκος ἐψάλλετο. Ὁπότε στήν προκειμένη περίπτωση, δηλ. τῆς μετά μέλους ἀποδόσεως τοῦ προοιμίου (κουκουλίου τοῦ κονδακίου), δέν στέκει ἡ σέ κλιτόν ἀπόδοση τοῦ ἀκροτελευτίου, ὅπως δηλ. ὅταν ἀναγινώσκεται. Τό ἴδιο, σ᾿ αὐτή τήν περίπτωση, νομίζω, ὅτι ταιριάζει καί στό ἀκροτελεύτιο τοῦ Οἴκου, ἀφοῦ ἐψάλη τό Κοντάκιο.

Στον Ακάθιστο ύμνο δεν επαναλαμβάνουμε ούτε στο απολυτίκιο ούτε στο Κοντάκιο το Χαίρε, Νυμφη Ανύμφευτε μετά την ψαλμώδησή του. Γιατί άραγε;
Ὄντως. Ἔτσι ἔχει παγιωθεῖ. Ποῦ νά ξέρουμε ἄν ὄντως ἐπαναλαμβανόταν. Σωστή ἡ παρατήρηση. Ἴσως ἔπρεπε.
Ἐδῶ νά παρατηρήσουμε ὅτι τό Τὸ προσταχθὲν μυστικῶς στήν ἀκολουθία τοῦ Ὄρθρου τοῦ Σαββάτου τῆς Ε΄ Ἑβδομάδος τῶν Νηστειῶν ἐπέχει θέση ἀπολυτικίου. Σαφῶς γνωρίζουμε ὅτι πρόκειται περί τοῦ ἀρχικοῦ κουκουλίου τοῦ κονδακίου τό ὁποῖον ἀντικαταστάθηκε ἀπό τό Τῇ ὑπερμάχῳ. Ὁπότε καταχρηστικῶς τό ἀναφέρουμε ὡς ἀπολυτίκιον.

ΥΓ. Συμπληρωματικῶς θά ἔλεγα καί τό ἄλλο. Δέν ξέρω ἄν ἔπρεπε στήν περίπτωση πού ψάλλουμε τό Κοντάκιο, νά ἐπαναλάβουμε τό ἀκροτελεύτιο. Ἔτσι ἀπαντᾶται καί ἡ ἀπορία σου σχετικά μέ τόν Ἀκάθιστο. Κάτι σχετικό ἔχουμε γράψει ἐδῶ.


 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἡ Χριστίνα ἤδη συμπληρώνει στό πρῶτο μήνυμα.
Τό 04 εἶναι τά μεσῴδια καθίσματα.

Εὐχαριστοῦμε Χριστίνα!
Συνέχισε!​
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Ακούω τον αδερφό Sokrates να ψάλλει εκεί; :D
Ποιος ψάλλει τ' αριστερά;

Ο Σωκράτης είναι όλα τα λεφτά. Πραγματικά ζει για τη βυζαντινή μουσική. Έκανε κάποτε αγρυπνία στον Άγιο Δημήτριο από τις 8μμ-7πμ, ψάλλοντας αργά ανοιξαντάρια, αργά κεκραγάρια, όλο τον κανόνα, αργή δοξολογία κτλ κτλ, κατά το αγιορείτικο τυπικό, εντελώς μόνος του με ένα δύο παιδιά που ουσιαστικά ψιλοϊσοκρατούσαν και διάβαζαν τα αναγνώσματα. ΌΛΑ τα μέλη και του ά και του β΄ χορού!!!!!
 
Top