Πανηγυρικοί Εσπερινοί Αγίας Βαρβάρας

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Στο ακολουθο λινγκ εχω ανεβασει μουσικα χειρογραφα (κυριως δικα μου) απο
αυτα που χρησιμοποιω στις πανηγυρεις της Αγιας Βαρβαρας .

http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=18135&postcount=1

Καποιοι φιλοι μου ζητησαν αν υπαρχουν και σχετικα ηχητικα . Επισυναπτω λοιπον καποια ηχητικα απο παλαιωτερους πανηγυρικους εσπερινους με την ελπιδα καποιοι φιλοι , ισως να βρουν κατι που τους ενδιαφερει .
Οι επισυναπτομενες ηχογραφησεις ειναι ζωντανες , με προχειρα μεσα και απο μικροφωνου και ο ηχος εχει ατελειες .
Επισης στα ψαλλωμενα δεν εχει γινει καμια προβα . Δεν ξερω ποτε ποιοι θα ελθουν να βοηθησουν (ερχονται να βοηθησουν , ποτε λιγοι , ποτε πολλοι) και αποφασιζω την τελευταια στιγμη τι ανοιξανταρια κλπ θα ψαλλω .
Επισυναψεις :
Αον : 1ον & 2ον ΖΙΠ εσπερινου της 3-12-2002 :
Ψαλλω ΣΟΛΟ με την ''βοηθεια'' καποιων που εχουν ελθει , που προσπαθουν να καμουν ισοκρατημα (πεφτει η βαση στα ανοιξανταρια) . Αριστερα ο αειμνηστος Λαμπαδαριος μου Γιαννης Στρατακης .
Ψαλλωνται τα ανοιξανταρια του Εμμανουηλ Φαρλεκα σε Πλ.Αο και σε μια δικη μου διασκευη .
Χοροστατει ο τοτε βοηθος Επισκοπος Κνωσσου και νυν Σεβασμιωτατος Μητροπολιτης Γορτυνης & Αρκαδιας κ. ΜΑΚΑΡΙΟΣ (αριστος γνωστης της Β.Μ. ,
μαθητης των Δημητριου Νεραντζη και Χαριλαου Ταλιαδωρου , πολυ καλος ψαλτης σαν λαϊκος) . Επισυναπτω και την ομιλια του για οποιον τυχον ενδιαφερεται .
Στο ''Θεοτοκε Παρθενε'' του ιερεως στην αρτοκλασια , ο μουσικολογιωτατος πρωτοπρεσβυτερος του Οικουμενικου Θρονου π. Αντωνιος Παπαδημητριου (Χαλκιτης) .

Βον : 3ον ΖΙΠ εσπερινου της 3-12-1980 (ο πρωτος μου πανηγυρικος εσπερινος στον Ιερο Ναο Της Αγιας Βαρβαρας Ηρακλειου καθως προσεληφθην
τον Οκτωβριο του 1980) :
Επισυναπτω καποια αποσπασματα (ανοιξανταρια παλι τα προαναφερθεντα του Φαρλεκα) , σε χορωδιακη εκτελεση αυτη τη φορα υπο πολυμελων χορων συναδελφων και βοηθων . Τον δεξιο χορο διευθυνω εγω (χωρις προβα) και τον αριστερο ο παλαιμαχος πια συναδελφος Γιωργος Μπικακης .

Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • ΖΙΠ 1ον=3-12-2002 Εσπερινος Αον(Λιναρδακης-Στρατακης).ZIP
    10.1 MB · Views: 87
  • 2ον ΖΙΠ=3-12-2002 Εσπερινος Βον (Λιναρδακης-Στρατακης).ZIP
    15.5 MB · Views: 93
  • 3ον ΖΙΠ = Εσπερινος 3-12-1980(Λιναρδακης-Μπικακης).ZIP
    11.7 MB · Views: 79

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ κ. Λιναρδάκη,
σας ευχαριστώ δημόσια, ένας λόγος παραπάνω εγώ, γιατί ύστερα από δική μου αίτηση άνοιξε το θέμα της πανηγύρεως της αγίας Βαρβάρας. Με τη χάρη του Θεού κι εγώ συμμετέχω στο πανηγύρι της (σε χορό) εδώ και 17 χρόνια.
Φέτος θα είναι καλύτερα τα πράγματα, χάρη και στη δική σας συνεισφορά.

Εύχομαι να καταφέρω, ως αντίδωρο στον κόπο σας, να συνεισφέρω μια ανέκδοτη μελοποίηση του δοξαστικού του εσπερινού.

ΥΓ Προς το παρόν έχω πρόβλημα τεχνικό στο να στείλω συνημμένα αρχεία.
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Αγαπητοι Φιλοι
Στο ακολουθο λινγκ εχω ανεβασει μουσικα χειρογραφα (κυριως δικα μου) απο
αυτα που χρησιμοποιω στις πανηγυρεις της Αγιας Βαρβαρας .

http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=18135&postcount=1

Καποιοι φιλοι μου ζητησαν αν υπαρχουν και σχετικα ηχητικα . Επισυναπτω λοιπον καποια ηχητικα απο παλαιωτερους πανηγυρικους εσπερινους με την ελπιδα καποιοι φιλοι , ισως να βρουν κατι που τους ενδιαφερει .
Οι επισυναπτομενες ηχογραφησεις ειναι ζωντανες , με προχειρα μεσα και απο μικροφωνου και ο ηχος εχει ατελειες .
Επισης στα ψαλλωμενα δεν εχει γινει καμια προβα . Δεν ξερω ποτε ποιοι θα ελθουν να βοηθησουν (ερχονται να βοηθησουν , ποτε λιγοι , ποτε πολλοι) και αποφασιζω την τελευταια στιγμη τι ανοιξανταρια κλπ θα ψαλλω .
Επισυναψεις :
Αον : 1ον & 2ον ΖΙΠ εσπερινου της 3-12-2002 :
Ψαλλω ΣΟΛΟ με την ''βοηθεια'' καποιων που εχουν ελθει , που προσπαθουν να καμουν ισοκρατημα (πεφτει η βαση στα ανοιξανταρια) . Αριστερα ο αειμνηστος Λαμπαδαριος μου Γιαννης Στρατακης .
Ψαλλωνται τα ανοιξανταρια του Εμμανουηλ Φαρλεκα σε Πλ.Αο και σε μια δικη μου διασκευη .
Χοροστατει ο τοτε βοηθος Επισκοπος Κνωσσου και νυν Σεβασμιωτατος Μητροπολιτης Γορτυνης & Αρκαδιας κ. ΜΑΚΑΡΙΟΣ (αριστος γνωστης της Β.Μ. ,
μαθητης των Δημητριου Νεραντζη και Χαριλαου Ταλιαδωρου , πολυ καλος ψαλτης σαν λαϊκος) . Επισυναπτω και την ομιλια του για οποιον τυχον ενδιαφερεται .
Στο ''Θεοτοκε Παρθενε'' του ιερεως στην αρτοκλασια , ο μουσικολογιωτατος πρωτοπρεσβυτερος του Οικουμενικου Θρονου π. Αντωνιος Παπαδημητριου (Χαλκιτης) .

Βον : 3ον ΖΙΠ εσπερινου της 3-12-1980 (ο πρωτος μου πανηγυρικος εσπερινος στον Ιερο Ναο Της Αγιας Βαρβαρας Ηρακλειου καθως προσεληφθην
τον Οκτωβριο του 1980) :
Επισυναπτω καποια αποσπασματα (ανοιξανταρια παλι τα προαναφερθεντα του Φαρλεκα) , σε χορωδιακη εκτελεση αυτη τη φορα υπο πολυμελων χορων συναδελφων και βοηθων . Τον δεξιο χορο διευθυνω εγω (χωρις προβα) και τον αριστερο ο παλαιμαχος πια συναδελφος Γιωργος Μπικακης .

Καλη Ακροαση .

Πολύ ωραία είναι και εάν θέλει ο Βασίλης ο κιαμηλιδης να τον αγγαρέψουμε να τα φτιάξει με το πρόγραμμα ποιο επίσημα
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πολύ ωραία είναι και εάν θέλει ο Βασίλης ο κιαμηλιδης να τον αγγαρέψουμε να τα φτιάξει με το πρόγραμμα ποιο επίσημα

Αλέξιε Ευχαριστώ για την προτίμηση, αλλά έχω κάποιες άλλες υποχρεώσεις για φέτος.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αγαπητοι Φιλοι
Στο ακολουθο λινγκ εχω ανεβασει μουσικα χειρογραφα (κυριως δικα μου) απο
αυτα που χρησιμοποιω στις πανηγυρεις της Αγιας Βαρβαρας .

http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=18135&postcount=1

Καποιοι φιλοι μου ζητησαν αν υπαρχουν και σχετικα ηχητικα . Επισυναπτω λοιπον καποια ηχητικα απο παλαιωτερους πανηγυρικους εσπερινους με την ελπιδα καποιοι φιλοι , ισως να βρουν κατι που τους ενδιαφερει .
Οι επισυναπτομενες ηχογραφησεις ειναι ζωντανες , με προχειρα μεσα και απο μικροφωνου και ο ηχος εχει ατελειες .
....... .
Κατ΄ εντολή του κ. Λιναρδάκη επισυνάπτω σε ηχητικό την Αργή Δοξολογία σε ήχο πλ. δ΄ χρωματικό, το κείμενο της οποίας βρίσκεται στο ΖΙΡ του Όρθρου της Αγίας Βαρβάρα και στις σελίδες 27 έως 36.
Δεξιά ψάλλει ο συνθέτης και εκ των συντονιστών μας κ. Ευάγγελος Λιναρδάκης.
Αριστερά ψάλλει εκτός κειμένου ο μακαριστός Ιωάννης Στρατάκης.
Καλή ακρόαση
 

Attachments

  • Δοξολογία αργή πλ.δ΄χρωματικού ψάλλουν οι Βαγγέλης Λιναρδάκης & Ιωάννης Στρατάκης.mp3
    11.8 MB · Views: 56

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βασίλης Κιαμηλίδης;18310 said:
Κατ΄ εντολή του κ. Λιναρδάκη επισυνάπτω σε ηχητικό την Αργή Δοξολογία σε ήχο πλ. δ΄ χρωματικό, το κείμενο της οποίας βρίσκεται στο ΖΙΡ του Όρθρου της Αγίας Βαρβάρα και στις σελίδες 27 έως 36.
Δεξιά ψάλλει ο συνθέτης και εκ των συντονιστών μας κ. Ευάγγελος Λιναρδάκης.
Αριστερά ψάλλει εκτός κειμένου ο μακαριστός Ιωάννης Στρατάκης.
Καλή ακρόαση

Ευχαριστω θερμα τον ακουραστο και παντα εξυπηρετικο Βασιλη και να συμπληρωσω πως η εν λογω ηχογραφηση ειναι απο την Λειτουργια της Κυριακης του Ασωτου στον Ιερο Ναο Αγιας Βαρβαρας Ηρακλειου Κρητης , τον
Φεβρουαριου του 1988 . Ο αειμνηστος Λαμπαδαριος μου , ψαλλει απ' εξω αυτοσχεδιαζωντας .
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
"Τι ανταποδώσωμεν........" Ευάγγελε και Βασίλειε ευχαριστούμε τα μέγιστα για την προσφορά σας στο forum ,αν δεν είχατε εσεις και πολλοί άλλοι δώσει αυτά που απλόχερα και με πολύ αγάπη προσφέρετε θα ήμαστε πολύ φτωχότεροι ψαλτικά.
Είθε ο Αγιος και καλός Θεός να σας ανταποδώσει τα πολλαπλάσια σε σας και τις οικογένειές σας.
 
Top