[Ψάχνω] Χερουβικά αργά κλασσικά

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
S.O.S.

Κατ' αρχήν χαίρετε!

Ζητάω ηχογραφήσεις ΑΡΓΩΝ, όχι "ΑΡΓΟΣΥΝΤΟΜΩΝ" χερουβικών σε όλους τους ήχους των Κων/νου πρωτοψάλτου, Πέτρου Λαμπαδαρίου, Γρηγορίου, Φωκαέως. Αν κανένας έχει.....σας παρακαλώ στείλτε τις μου!!! Τέτοια χερουβικά βάζουμε στο Μοναστήρι που ψέλνω κάθε Κυριακή και γιορτή και τα λέω όπως μου έρχεται. Καλό θα ήταν να τα ακούσω απο κάποιον που τα ξέρει. Όταν λέω "αργών" και "αργοσύντομων" εννοώ όπως τα έχει οργανωμένα η ΖΩΗ στο πανδέκτη. Δηλαδή αναφέρει ως "αργοσύντομα" τα...κανονικής διάρκειας που βάζουν οι περισσότεροι ψάλτες και "αργά" τα λίγο πιο μεγάλα που δε τα λέει κανένας υποθέτω. Εμείς όμως αυτά βάζουμε κ δε ξέρω να τα λέω. Τα ΠΑΒΟΥΓΑδίζω δηλ. αλλά αν δε τα ακούσεις......δε γίνεται τίποτα.

Πραγματικά αν κάποιος έχει, ας μου στείλει τίποτα κ εύχομαι ο Θεός να του το ανταποδώσει. Μη σας πω θα έρθω να του κάνω τζάμπα ισοκράτημα στη πανήγυρή του (πλάκα κάνω)

Ευχαριστώ!
 
Κ. Μαμάη,

Υπάρχει πλήρης η σειρά των αργών Χερουβικων του Κωνσταντίνου στην σειρά "Μνημεία εκκλησιαστικής μουσικής", αρ. 15+16 του κ. Μ. Χ"Γιακουμή. Ψάλλει ο Γ. Κυρμέλής, Άρχων Πρωτοψάλτης της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως. Θα ωφεληθείτε, επίσης, εάν ακούσετε στην ίδια σειρά (αρ. 20+21) τα αργά Κοινωνικά του Φωκαέως από τον π. Γ. Τσέτση, καθ' ότι οι γραμμές ομοιάζουν πολύ με αυτές των αργών Χερουβικών του ιδίου συνθέτη.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα "κινηθώ" ανάλογα......
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Χερουβικό Άγια Κων/νου πρωτ., πάλι αγιορείτικη πανήγυρι και σαυτό όπως και στο προηγούμενο ψάλλει ένα μείγμα δ.Φιρφιρή,π.Αντύπα,γ.Δανιήλ κ.τ.λ. περιπου δεκαετίας 80.

Υπάρχουν και του Μισαηλίδου μέλος και παραλλαγή ...ενδιαφέρεσαι???
 

Attachments

  • 12. Track 12.mp3
    6.5 MB · Views: 114

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Αφιέρωση?????Τί αφιέρωση????? Και ποιό μικρόφωνο?????
(ελπίζω όχι απ'το μικρόφωνο του ναού:D)

Ηχογραφήσεις αργών χερουβικών υπάρχουν και στη σειρά του κ.Χατζηγιακουμή ΜΝΗΜΕΙΑ οκτάηχα μέλη και συστήματα, 7 & 8. Τα χερουβικά ψέλνει ο κ.Δημ. Νεραντζής πρωτοψάλτης Τήνου. Πρόκειται για το χερουβικό του Πέτρου Μπερεκέτη το ψαλλόμενον και εις τους οκτώ ήχους. Το κείμενο υπάρχει εκδεδομένο και στη Βυζαντινή Ποταμηίδα του κ.Καρακατσάνη.
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ε απο το μικρόφωνο φυσικά. Έχει και ανοιχτή τη ντουντούκα ο γέροντας απο το Ευλογητός μέχρι το αντίδωρο, θα ακουστεί σε όλο το Περιστέρι.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
[σημείωμα συντονιστή] κάποια μηνύματα μεταφέρθηκαν στο οικείο θέμα εδώ
 
Top