Εὐχές σέ δασκάλους καί καθηγητές καί ὀνομαστήρια «Ἀριστείδης»

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Νά εὐχηθοῦμε ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ στούς δασκάλους καί καθηγητές τῶν σχολείων τῆς Ἑλλάδος, μελῶν τοῦ φόρουμ καί τῶν ἄλλων χωρῶν, πού ἔχουν κοινό ἐκπαιδευτικό πρόγραμμα. Παρομοίως καί σέ μαθητές-μέλη (μέ τήν εὐκαιρία τοῦ σημερινοῦ ἁγιασμοῦ στά σχολεῖα).

Σήμερα (13 Σεπτεμβρίου) μνήμη τοῦ φιλοσόφου καί μάρτυρος Ἀριστείδου τοῦ Ἀθηναίου, θερμότατα εὐχόμεθα στόν ἀγαπητό φίλο καί μέλος Ἀντώνη Μιχελουδάκη γιά τά ὀνομαστήρια τοῦ ψάλτου υἱοῦ του Ἀριστείδη καί νά ἔχουμε τήν εὐχή τοῦ κεκοιμημένου ἱερέα πατέρα του Ἀριστείδη.
Πιστεύω ὅτι καλά θά πῆγε ἡ σπιτική πανήγυρις στό ἐκκλησάκι σας!!! (κάπου ὑπάρχει καί βίντεο μέ τό ἐκκλησάκι)

Εὐχές καί στόν πατέρα τοῦ λαμπαδαρίου μας (Κυριάκου Στάντζου) κ. Ἀριστείδη, πού μᾶς παρακολουθεῖ (ἐνίοτε).


 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Πατέρα Μάξιμε, με ιδιαίτερη συγκίνηση σας ευχαριστώ για την ευχετήριο αναρτησή σας.Δείχνετε την αγάπη σας για μια ακόμη φορά ,πρός εμένα αλλά και πρός την οικογενειά μου και αυτό με κάνει ευγνώμονα προς εσάς.Ιδιαιτέρως όμως χαίρομαι για την τιμή που αποδίδετε σε έναν σπουδαίο αλλά ξεχασμένο μάρτυρα και ομολογητή της πίστεως τον Αγιο Αριστείδη, που ο αγαπημένος πατέρας μου άφησε ως πολυτιμότερη κληρονομιά τον ναό του ο οποίος είναι ο πρώτος που θεμελιώθηκε στην Ελλάδα και κατ επέκταση σε όλο τον κόσμο.Φέτος την παραμονή στον εσπερινό, είχαμε περίπου 700 πιστούς οι οποίοι συμπροσευχήθηκαν με περίπου 10 ιερείς.Σε όλους μετά τον εσπερινό μοιράστηκε βραστό και πιλάφι ενώ ακολούθησε παραδοσιακό γλέντι με λύρα και λαούτα.Περάσαμε όμορφα και την άλλη μέρα με λίγους πιστούς αλλά με διάχυτη την ευλογία του Αγίου και την παρουσία του μακαριστού πατέρα μου.Φέτος ψάλλαμε με τον υιό μου τον Αριστείδη, ο οποίος σε λίγες μέρες φεύγει για Θεσσαλονίκη μια που πέρασε στην νομική.Τα αισθήματα είναι σίγουρα αισθήματα χαράς αλλά έχουν και μια μικρή δόση συγκινησης λόγω του επικείμενου αποχωρισμού.Ο εσπερινός τελέστηκε έξω στο προαύλιο.Από τον εσπερινό σας επισυνάπτω αποσπάσματα κυρίως για να γνωρίσετε -όσοι δεν τον ξέρετε-τον άγιο.Η ηχογράφηση δεν είναι και τόσο καλή αφού έγινε σε εξωτερικό χώρο ,εσωτερικά όμως απο κονσόλα, και καταλαβαίνετε ότι όλοι είχαν διάθεση να ψάλλουν με ότι συνεπάγεται στο ηχητικό αποτέλεσμα.Ακούστε κυρίως τον Αριστείδη αυτός ψάλλει καλύτερα απο όλους που βρισκόμασταν εκεί.Ευχαριστώ όλους σας που μου ευχηθήκατε αλλά και αυτούς που συνέβαλαν στην μουσική καταγραφή των ψαλλομένων και που δεν μπορώ να αναφέρω ονομαστικά παρότι θα το ήθελα.Οσοι θέλετε να διαβάσετε τον βίο του Αγίου πατήστε εδω.Πάντα γειά και του χρόνου.
 

Attachments

  • Κεκραγάριο-Προσόμοια.mp3
    4.1 MB · Views: 23
  • Δοξαστικό Στιχηρών.mp3
    2.8 MB · Views: 19
  • Δοξαστικό Αποστίχων.mp3
    2.8 MB · Views: 18
  • Απολυτίκιο.mp3
    2.3 MB · Views: 14
Last edited:
Top