π. Παντελεήμων Κάρτσωνας

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Απο το αρχείο μου

Έτος 1980 στην Ι.Μ.Δοχειαρίου.
Άξιον εστι Φιλανθίδου


Δυστυχώς η υπέροχη αυτή ερμηνεία κόβεται, αφού τέλειωσε η πλευρά της κασσέτας...(Ώσπου να αλλαχθεί, τελείωσε το μέλος)
 

Attachments

  • Άξιον εστι Φιλανθίδου δευτερόπρωτος.mp3
    2.2 MB · Views: 696

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Αφιερωμένα τα παρόντα ηχητικά αποσπάσματα απο την Αγρυπνία του Αγ. Παύλου του Ξηροποταμινού στην Ι.Μ.Ξηροποτάμου εν έτει 1985 (?) στούς πολυτιμότερους και πλέον αγαπητούς φίλους του forum κ.Σαμιώτη Δημήτριο & Μάρκελλο Πιράρ μέ άπειρες ευχαριστίες δια τα υπερ εμού κοπιασθέντα υπ΄ αυτών.

Ευχαριστώ ! ! !



Θαυμάστε ευλυγισία φωνής και ταλέντο εκ Θεού δοθέν !!


(επτώχευσαν)--> λάθος
 

Attachments

  • Πλούσιοι επτώσευσαν.mp3
    769.5 KB · Views: 483
  • Απολυτίκιο Αγ.Παύλου.mp3
    1.3 MB · Views: 324
  • Κεκραγάριο Άγια Ιακώβου.mp3
    2.2 MB · Views: 472
Last edited:

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Να βάλω και γω το χεράκι μου...Ζωντανά ο π.Παντελεήμων (σήμερα η μνήμη του για μας) Αιωνία του η μνήμη.
Αυτός πάντως (να το πω γιατι θα σκάσω) ενώ τον εκτιμούσα απο μικρός όταν τον άκουγα, πικράθηκα πολύ όταν ήρθα εδώ και άκουσα τις κατακρίσεις των αγιορειτών για το ύφος του...κρίμα και πάλι κρίμα. Αλλά δεν πα να λένε ότι θέλουν ...εμένα στην καρδιά μου έχει χαραχτεί πολύ βαθιά καλώς ή κακώς...Αιωνία του η μνήμη....

Υ.Γ (Το 11 βάλτε το στο 03)
 

Attachments

  • 01. ANOIXANTOS SOY....mp3
    2.4 MB · Views: 456
  • 02. ANTANELEIS.mp3
    3.1 MB · Views: 353
  • 03. EIRHNIKA.mp3
    1.9 MB · Views: 308
  • 04. KYRIE EKEKRAKSA B' IAKOBOY.mp3
    4.5 MB · Views: 409
  • 05. STIXOLOGIA.mp3
    6.1 MB · Views: 346
  • 06. O TOY PARADOXOY.mp3
    2.7 MB · Views: 373
  • 07. 8EOTOKE PAR8ENE.mp3
    4.9 MB · Views: 428
  • 08. PLOYSIOI.mp3
    1.7 MB · Views: 312
  • 09. LOGON AGA8ON.mp3
    5.7 MB · Views: 422
  • 10. EYLOGHTARIA.mp3
    1.6 MB · Views: 380
  • 11. EXAPOSTELEIS.mp3
    2.1 MB · Views: 290
  • 12. PASA PNOH B' IAKOBOY.mp3
    2.8 MB · Views: 342
  • 13. DOXOLOGIA A' IAKOBOY.mp3
    14.1 MB · Views: 527

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Γέροντα σας ευχαριστούμε πάρα πολυ για τις ''ευλογίες'' απο πού είναι η ηχογράφησει;
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Γέροντα σας ευχαριστούμε πάρα πολυ για τις ''ευλογίες'' απο πού είναι η ηχογράφησει;

Δεν ξέρω ακριβώς..κάποιος κάποτε με είχε δώσει κάτι κασσέτες και τις έκανα cd αλλα δεν ξέρω τίποτα γιαυτά...πάντως είναι ζωντανά και τις ηχογράφησε ο ίδιος
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Αυτός πάντως (να το πω γιατι θα σκάσω) ενώ τον εκτιμούσα απο μικρός όταν τον άκουγα, πικράθηκα πολύ όταν ήρθα εδώ και άκουσα τις κατακρίσεις των αγιορειτών για το ύφος του...κρίμα και πάλι κρίμα. Αλλά δεν πα να λένε ότι θέλουν ...εμένα στην καρδιά μου έχει χαραχτεί πολύ βαθιά καλώς ή κακώς...Αιωνία του η μνήμη....

Πάτερ, ευχαριστούμε πολύ για τις ηχογραφήσεις.
Το φωνητικό τάλαντο του π. Παντελεήμονα ήταν έκτακτο (και στην ποιότητα και στην υψιφωνία-γλυκύτητα-ευστροφία της φωνής του), γι΄αυτό και δύσκολα, νομίζω, συνέψαλλε κάποιος μαζί του. Ο αείμνηστος Γεώργιος Σκουλής (μουσικοδιδάσκαλος εκ Σπάρτης, μαθητής του Θ. Χ΄Θεοδώρου), ο οποίος πήγαινε συχνά στο κελλί του και τον απελάμβανε, τον είχε χαρακτηρίσει "το αηδόνι του αγ. Όρους".
Σχετικά με τις κατακρίσεις των αγιορειτών, νομίζω πως ταιριάζει το "όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια" !
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Πάτερ, ευχαριστούμε Σχετικά με τις κατακρίσεις των αγιορειτών, νομίζω πως ταιριάζει το "όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια" !

Πάλι και αυτό δεν θα το λεγα...περισσότερο πάει το "...ουδείς προφήτης στον τόπο του.."
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πάλι και αυτό δεν θα το λεγα...περισσότερο πάει το "...ουδείς προφήτης στον τόπο του.."

Περισσότερο πάει το "...ουδείς προφήτης στον τόπο του.., και φυσικά πολλά πολλά Κύριε ελέησον από όλους μας και για όλους μας (μ΄φορές είναι λίγα ).
Για τα προσφερόμενα μοναδικά σας δώρα Πάτερ Κουκουζέλη, τα όποια και τα όσα ευχαριστώ από τα μέλη είναι πολύ λίγα. Ο Πανάγαθος να σας τα ανταποδώσει μ' φορές κατά τον πόθο σας που λένε οι Κοζανίτες.
Βασίλης Κιαμηλίδης,Βέροια
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Και η δικη μου προσφορα , εν ειδη μνημοσυνου , για τον γλυκητατο αειμνηστο
π. Παντελεημων Καρτσωνα . Αιωνια του η μνημη .
 

Attachments

  • 01=22'16''=Αος(Θεοτοκε Παρθενε) - Γος(Μαρια ..) - Πλ.Αος(Ευλογημενος ..) - Βαρυς(Οτι Σωτηρα ..) .mp3
    7.7 MB · Views: 420
  • 02α = Βος=Χαιρε Κεχαριτωμενη.mp3
    1.5 MB · Views: 266
  • 02β = Συνεχεια Βος.mp3
    215.4 KB · Views: 226
  • 03 = Δος (ΑΓΙΑ)=Ευλογημενη Συ ...mp3
    1 MB · Views: 273
  • 04 = Πλ.Βος = Ο καρπος ....mp3
    2.5 MB · Views: 280
  • 05=8'00''= Πλ.Δος=Των ψυχων ημων.mp3
    2.3 MB · Views: 287
ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΠΕΡΙΣΤΕΡΗ ΣΥΓΚΛΟΝΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΩ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ ΤΟΝ Π ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝ.ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟς ΚΑΤΑΝΥΚΤΙΚΟΣ ΜΥΣΤΑΓΩΓΙΚΟΣ.ΠΑΤΑΕΙ ΣΩΣΤΑ ,ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟς ΣΑΝ ΤΟ ΘΡΟΙΣΜΑ ΤΩΝ ΦΥΛΛΩΝ ΚΑΙ ΓΑΛΗΝΙΟς ΣΑΝ ΤΟΝ ΦΛΟΙΣΒΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗς...ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓ ΑΝΝΑ ΣΤΟ ΚΥΡΙΑΚΟ ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΤΕ ΑΡΧΟΝΤΑΡΗ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΩ ΤΑ ΛΕΙΨΑΝΑ ΤΟΥ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΗΚΑ...ΔΕΙΓΜΑ ΑΓΙΟΤΗΤΑΣ ΨΙΘΥΡΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΚΡΟΚΟΒΑΦΕΣ ΚΡΑΝΙΟ....ΑΛΛΟ Η ΤΕΧΝΗ ΑΛΛΟ Η ΑΓΙΟΤΗΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΔΥΑΖΟΝΤΑΙ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟΣΧΕΤΙΚΟ BINTEO..AN MPOREITE NA ANEBASETE ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟΥΣ ΥΜΝΟΥς
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Λόγῳ τῆς σημερινῆς μνήμης τοῦ Ἁγίου Παύλου στὸ Ἁγιώνυμον Ὄρος, παραθέτω συνέχεια ὕμνων παλαιότερής μου προσφορᾶς
(http://psaltologion.com/showthread.php?t=1232).

Ἡμετέρα ψηφιοποίησις ἐκ τοῦ ἀρχείου τῆς Ἀδελφότητος τῶν Ἀβραμαίων τῆς Νέας Σκήτης ποὺ καὶ αὐτὸ σιγὰ σιγὰ ξεκαθαρίζει...

Εὔχεσθαι !!
 

Attachments

  • Κανόνες.mp3
    2 MB · Views: 186
  • Στιχηρό αγίου Παύλου.mp3
    2.1 MB · Views: 156
  • Στιχολογία Αίνων.mp3
    1.5 MB · Views: 159
  • Θού Κύριε.mp3
    3.2 MB · Views: 199

αρσένιος

αρσένιος
Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το αρχείο του π. Παντελεήμωνος που τον αγαπαώ κι εγώ.
 

yuemm

Μέλος
Γνωρίζει κανείς πού μπορεί να βρεθεί το δοξαστικό του Αγλιου Γεωργίου που ψέλνει ο π. Παντελεήμων;
 

Attachments

  • 04 Track 4.mp3
    732.3 KB · Views: 125

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Συγγνώμη,διορθώνω:
Αγίου Γεωργίου

Κυκλοφορει στο εμποριο , διπλη κασσετα με υμνους του Μεγαλομαρτυρος . Δυστυχως οπως εχω γραψει και αλλου δεν μπορω προσωρινα να ψηφιοποιησω κανενα αρχειο , αλλιως θα τις ειχα ανεβασει . Αγγελικο ψαλσιμο !!!
 
Top