Κοινωνικόν Πάσχα «Σώμα Χριστού»

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ανεβάζω ένα κοινωνικό του Πάσχα "εις κοινόν όφελος" σε ήχο πρωτόβαρυ και στο μέλος Μανουήλ του Παλαιού Χρυσάφου...ευχαριστούμε τον Κ.Θ.
Καλή Ανάσταση!
 

Attachments

  • swma_xrysaf_old01.jpg
    1,012.9 KB · Views: 869
  • swma_xrysaf_old02.jpg
    934.6 KB · Views: 255
  • swma_xrysaf_old03.jpg
    911.9 KB · Views: 230
  • swma_xrysaf_old04.jpg
    871.3 KB · Views: 255

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Άλλα δύο μαργαριτάρια...ελπίζω να φανούν χρήσιμα και όχι να γεμίζουν απλά τον σκληρό δίσκο...
 

Attachments

  • 1.jpg
    415.4 KB · Views: 866
  • 2.jpg
    349.1 KB · Views: 309
  • 3.jpg
    392.2 KB · Views: 276
  • 4.jpg
    406.6 KB · Views: 267
  • 5.jpg
    428.2 KB · Views: 269
  • 6.jpg
    419 KB · Views: 256
  • 7.jpg
    359.4 KB · Views: 259
  • swma_mperek_exoA01.jpg
    1 MB · Views: 551
  • swma_mperek_exoA02.jpg
    946.4 KB · Views: 261
  • swma_mperek_exoA03.jpg
    976.3 KB · Views: 250
  • swma_mperek_exoA04.jpg
    994.9 KB · Views: 228
  • swma_mperek_exoA05.jpg
    431.1 KB · Views: 264

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Πολλές ευχαριστίες για τα μαθήματα που μας έστειλες!
Όντως είναι καταπληκτικά!
(με τέτοια αρχεία ας γεμίσει ο σκληρός όλος....αξίζει)
 

petros

Παλαιό Μέλος
Πολλές ευχαριστίες για τα μαθήματα που μας έστειλες!
Όντως είναι καταπληκτικά!
(με τέτοια αρχεία ας γεμίσει ο σκληρός όλος....αξίζει)

Καλή Ανάσταση σε όλους

Να μην δώσω και έγω ένα δωράκι..:p
 
Last edited:

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ. ΝΥΝ ΠΑΝΤΑ ΠΕΠΛΗΡΩΤΑΙ ΦΩΤΟΣ. Ελπίζω και οι ψυχές μας.


κ. Χρηστάκη σ' ευχαριστώ μέσα απ την καρδιά μου, και σου εύχομαι να είσαι πάντα αναστάσιμος, γερός και μερακλής.
Εγώ είπα φέτος του Φωκαέως που έχει ο Νεκτάριος μνχός. Πολύ ωραίο μεγάλο και κατάλληλο για το Πάσχα. Έχει και λίγο Κωνσταντινουπολίτικο άρωμα στο "αθανάτου". Εξαίσιο! Ωραία είναι και του Γρηγορίου (εμένα μου αρέσει πολύ του Γ΄ήχου που θα πω αύριο), αλλά και του Σουρλαντζή ο οποίος τα έχει σε όλους τους ήχους (αν και εμένα δεν με καλύπτουν χρονικά). Συγχαρητήρια και πάλι.

ΥΓ: Αλήθεια πού τα βρίσκετε όλα αυτά τα παλαιά μαθήματα;Του Μπαλασίου ξέρω οτι το έχουν οι Βατοπαιδινοί (αν και δεν μου αρέσει η εκτέλεση), αλλά τα υπόλοιπα; Απο ποιες εξηγήσεις είναι;και ποιός τα κυκλοφορεί;
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Χριστός Ανέστη.
Μπορεί καποιος να μου εξηγήσει γιατί καθησε και αντεγραψε αυτα τα κοινωνικα ο Κ.Θ. αφου υπάρχουν το μεν του Μπερεκετου στα Απαντα του και το δε του Χρυσάφου στου Αγαθαγγελου Κυριαζίδη? Υπήρχε καποιος λόγος ???
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ανεβάζω ένα κοινωνικό του Πάσχα "εις κοινόν όφελος" σε ήχο πρωτόβαρυ και στο μέλος Μανουήλ του Παλαιού Χρυσάφου...ευχαριστούμε τον Κ.Θ.
Καλή Ανάσταση!

Άλλα δύο μαργαριτάρια...ελπίζω να φανούν χρήσιμα και όχι να γεμίζουν απλά τον σκληρό δίσκο...

Χρηστακη Χριστος Ανεστη .
Πολλες ευχαριστιες για τα ''μαργαριταρια'' .
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Χριστός ανεστη!

Ευχαριστουμε πολύ, Χριστάκη

πολύ ωραια κοινωνικα!
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Να είστε καλά ελπίζω να χρειάστηκαν.
(Άρτι αφιχθής από την ΚωνσταντίνουΠόλιν).:eek:
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Άλλα δύο μαργαριτάρια...ελπίζω να φανούν χρήσιμα και όχι να γεμίζουν απλά τον σκληρό δίσκο...

Χριστός Ανέστη!!!!! Αγαπητέ Χριστάκη.
Ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου για όλα τα Μουσικά δώρα που μας κάνεις. Το ένα καλύτερο από το άλλο.
Εμένα με ενθουσιάζει πολύ ιδιαίτερα η γραφή σου, τόσο από την εμφάνιση των γραμματοσειρών σου ( συνδυάζουν το ευανάγνωστο με το καλλιτεχνικό ) όσο και από τους χρωματισμούς που χρησιμοποιείς, και μόνον που τα βλέπω μου ανοίγει η καρδιά και θέλω να τα ψάλλω.
Δεν είναι τυχαία η τριχρωμία από ορισμένους.
Αλήθεια με πιο πρόγραμμα τα γράφεις????
Η απάντησή σου θεωρείται ως ενημέρωση και όχι διαφήμιση
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Χριστός Ανέστη!!!!! Αγαπητέ Χριστάκη.
Ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου για όλα τα Μουσικά δώρα που μας κάνεις. Το ένα καλύτερο από το άλλο.
Εμένα με ενθουσιάζει πολύ ιδιαίτερα η γραφή σου, τόσο από την εμφάνιση των γραμματοσειρών σου ( συνδυάζουν το ευανάγνωστο με το καλλιτεχνικό ) όσο και από τους χρωματισμούς που χρησιμοποιείς, και μόνον που τα βλέπω μου ανοίγει η καρδιά και θέλω να τα ψάλλω.
Δεν είναι τυχαία η τριχρωμία από ορισμένους.
Αλήθεια με πιο πρόγραμμα τα γράφεις????
Η απάντησή σου θεωρείται ως ενημέρωση και όχι διαφήμιση
Τα κοινωνικά αυτά δεν είναι με κάποια γραμματοσειρά(με γραμματοσειρά είναι κάποια άλλα που ανέβασα).Αυτά είναι χειρόγραφα.
 

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
Τα κοινωνικά αυτά δεν είναι με κάποια γραμματοσειρά(με γραμματοσειρά είναι κάποια άλλα που ανέβασα).Αυτά είναι χειρόγραφα.


Πολύ προσεγμένη δουλειά,με μια μικρή επιφύλαξη στον υπερχρωματισμό των επιμέρους στοιχείων.

Έχω μια ερώτηση ως προς την τοποθέτηση της πένας για τη γραφή του ολίγου ιδιαιτέρως αλλά και των λοιπών φθογγοσήμων:
Εγώ γράφω και καλλιγραφώ με το δεξί χέρι και βρίσκω φυσικό η πένα μου να έχει δεξιόστροφη φορά με αποτέλεσμα τα φθογγόσημα που σχηματίζονται να είναι αντίστροφα στην όψη με αυτά των κλασσικών χειρογράφων αλλά και αυτών που έχεις παραθέσει εδώ.
Για να πετύχω το ΄κλασσικό αποτέλεσμα αρκεί να αντιστρέψω τη φορά της πένας ή υπάρχει κάποιο "μυστικό" στην υπόθεση;
Παρατηρώ ότι εδώ το χέρι του καλλιγράφου κινήται αβίαστα αριστερόστροφα,(μήπως είναι αριστερόχειρας ; ).
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Πολύ προσεγμένη δουλειά,με μια μικρή επιφύλαξη στον υπερχρωματισμό των επιμέρους στοιχείων.

Έχω μια ερώτηση ως προς την τοποθέτηση της πένας για τη γραφή του ολίγου ιδιαιτέρως αλλά και των λοιπών φθογγοσήμων:
Εγώ γράφω και καλλιγραφώ με το δεξί χέρι και βρίσκω φυσικό η πένα μου να έχει δεξιόστροφη φορά με αποτέλεσμα τα φθογγόσημα που σχηματίζονται να είναι αντίστροφα στην όψη με αυτά των κλασσικών χειρογράφων αλλά και αυτών που έχεις παραθέσει εδώ.
Για να πετύχω το ΄κλασσικό αποτέλεσμα αρκεί να αντιστρέψω τη φορά της πένας ή υπάρχει κάποιο "μυστικό" στην υπόθεση;
Παρατηρώ ότι εδώ το χέρι του καλλιγράφου κινήται αβίαστα αριστερόστροφα,(μήπως είναι αριστερόχειρας ; ).
κ.συντονίστρια μήπως έχετε καμιά Ποντιακή φλέβα???:eek::eek::eek:
για δε γυρνάς το χαρτί???...εγώ αυτό κάνω...το πρόβλημα δεν είναι στο ολίγον σε άλλα σημάδια είναι π.χ.ελαφρόν...:)
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Μαγδαληνή είναι καθαρά θέμα το πως έχεις τοποθετημένο το χαρτί μπροστά σου...για τα χειρόγραφα της ψαλτικής πρέπει να έχεις κανονικά την πένα αλλά το χαρτί διαφορετικά μόνο έτσι θα έχουν τα σημάδια σου την μορφή των παλαιών χειρογράφων.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Μαγδαληνή είναι καθαρά θέμα το πως έχεις τοποθετημένο το χαρτί μπροστά σου...για τα χειρόγραφα της ψαλτικής πρέπει να έχεις κανονικά την πένα αλλά το χαρτί διαφορετικά μόνο έτσι θα έχουν τα σημάδια σου την μορφή των παλαιών χειρογράφων.

Εύγε!!!!! Είσαι Καλλιτέχνης σε όλα, δηλαδή στην Ζωή!!!!
 

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
κ.συντονίστρια μήπως έχετε καμιά Ποντιακή φλέβα???:eek::eek::eek:

Λες;;;

για δε γυρνάς το χαρτί???...εγώ αυτό κάνω...το πρόβλημα δεν είναι στο ολίγον σε άλλα σημάδια είναι π.χ.ελαφρόν...:)

Οκ...Στο ολίγον φαίνεται πιο πολύ η διαφορά πάντως.
Θα δοκιμάσω ποντιακώ τω τρόπω λοιπόν.(Έχεις ακούσει πως αλλάζουν οι πόντιοι μια καμμένη λάμπα;; )
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Λες;;;

(Έχεις ακούσει πως αλλάζουν οι πόντιοι μια καμμένη λάμπα;; )

Γιατί δεν ρωτάς τον μικρό σου τον αδελφό πως καλιγραφεί ο διακο Θεοφάνης στο Βατοπαίδι???Ο Χρηστάκης ξέρει αλλα καπου καπου θέλει να τον λένε "Αλέκο";)
Οσο για την λαμπα με ενδιαφέρει.....:confused:
 
Top