Νέο Cd από συναυλία στον Πειραιά για το Στανίτσα

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι φιλοι
Στις 16 Δεκεμβριου 2007 δοθηκε εορταστικη συναυλια στον Ιερο Καθεδρικο Ναο Της Αγιας Τριαδος Πειραιως , αφιερωμενη στον αειμνηστο Αρχωντα Πρωτοψαλτη της Μ.Ε. Θρασυβουλο Στανιτσα , επι τη συμπληρωσει εικοσαετιας απο την εις Κυριον εκδημιαν αυτου . Εψαλλησαν συνθεσεις αυτου απο πολυμελη χορο . Τον χορο διευθυνε ο πρωτοψαλτης του Ιερου Ναου Της
Υπαπαντης Του Κυριου Πειραιως , κ. Ευαγγελος Σφακιανακης . Στην ολη εκδηλωση συμετειχε καο ο τεως Αρχωντας Λαμπαδαριος της Μ.Ε. κ. Βασιλειος
Εμμανουηλιδης .
Οι υμνοι που εψαλλησαν περιεχονται σε Cd που κυκλοφορησε προσφατα .
Επισυναπτω ενδεικτικα το Δοξαστικο της Λιτης της εορτης του Ευαγγελισμου
Της Θεοτοκου ''Ευαγγελιζεται ο Γαβριηλ'' (ηχος Βος) .
 

Attachments

  • 03.ΕΥΑΓΓΕΛΙΖΕΤΑΙ Ο ΓΑΒΡΙΗΛ.mp3
    1.2 MB · Views: 89

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Από τον κ. Δημήτριο Ζαγκανά πληροφορήθηκα οτι

"την ερχόμενη Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2008 στις 12 τομεσημέρι θα μεταδοθεί από το ραδιόφωνο της ΠειραϊκήςΕκκλησίας 91,2fm η συναυλία του Βαγγέλη Σφακιανάκη γιατον Στανίτσα."
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Από τον κ. Δημήτριο Ζαγκανά πληροφορήθηκα οτι

"την ερχόμενη Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2008 στις 12 τομεσημέρι θα μεταδοθεί από το ραδιόφωνο της ΠειραϊκήςΕκκλησίας 91,2fm η συναυλία του Βαγγέλη Σφακιανάκη γιατον Στανίτσα."

Ναι ετσι ειναι . Μου το επιβεβαιωσε ο κ. Σφακιανακης .
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Παρακολούθησα τη συγκεκριμένη εκδήλωση, στην οποία έψαλε πολύ ωραία "Το αληθινόν φως" ο φίλος και πολύ καλός ψάλτης Αντώνης Παπαδόπουλος. Αν ακούσετε την εκπομπή προσέξτε το!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Για την εν λογω συναυλια θα εχω σχετικη εκπομπη την Κυριακη 20-1-2008
(εκτος απροοπτου) . Θα ενημερωσω σχετικα εγκαιρως .
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
καλή προσπάθεια αλλά δε μου θύμισε και πολύ στανίτσα η εκτέλεση...

μακάρι πάντως να γίνονται συχνά τέτοιες οργανωμένες εκδηλώσεις...
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Σίγουρα η χορωδιακή εκτέλεση δεν θύμιζε Στανίτσα, όπως και η αντίστοιχη στον Άγιο Δημήτριο Αμπελοκήπων με το Μἐνεγα: κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι οι νέοι ψάλτες έχουν σήμερα την αίγλη των παλαιών, όμως ο Εμμανουηλίδης έδωσε σπουδαίο χρώμα στην εκδήλωση. Και οι θέσεις που εκτελέστηκαν και στις δύο εκδηλώσεις ήταν όντως από μαθήματα του Στανίτσα, ενώ κατά διαστήματα οι δύο χορωδίες απέδωσαν καλά. Αυτός πάντως που θυμίζει σίγουρα Στανίτσα και στο ύφος είναι ο Σφακιανάκης...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
καλή προσπάθεια αλλά δε μου θύμισε και πολύ στανίτσα η εκτέλεση...

μακάρι πάντως να γίνονται συχνά τέτοιες οργανωμένες εκδηλώσεις...

Σίγουρα η χορωδιακή εκτέλεση δεν θύμιζε Στανίτσα, όπως και η αντίστοιχη στον ʼγιο Δημήτριο Αμπελοκήπων με το Μἐνεγα: κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι οι νέοι ψάλτες έχουν σήμερα την αίγλη των παλαιών, όμως ο Εμμανουηλίδης έδωσε σπουδαίο χρώμα στην εκδήλωση. Και οι θέσεις που εκτελέστηκαν και στις δύο εκδηλώσεις ήταν όντως από μαθήματα του Στανίτσα, ενώ κατά διαστήματα οι δύο χορωδίες απέδωσαν καλά. Αυτός πάντως που θυμίζει σίγουρα Στανίτσα και στο ύφος είναι ο Σφακιανάκης...

Νομιζετε οτι ειναι ευκολο να εισαι Στανιτσας εστω και σε χορωδιακες εκτελεσεις ; Αν ειχατε παρακολουθησει προβες με τον Στανιτσα θα καταλαβαινατε τι εννοω . Αντε 70-80 !!! προβες για καθε συναυλια επιδιωκωντας και επιτυγχανωντας περιπου το ''τελειο'' . Παντως πολυ καλη η προσπαθεια και μπραβο στον χοραρχη , αγαπητο φιλο Βαγγελη (Σφακιανακη) και τους χορωδους .
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Φυσικά κυρ-Βαγγέλη και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και στον κ. Σφακιανάκη και στον κ. Μένεγα (στη χορωδία του κ. Μένεγα συμμετείχα κι εγώ). Αρκετά μέλη των 2 χορωδιών ήταν μάλιστα και πολύ καλά ονόματα στο χώρο μας, όπως ο φίλος Αντώνης Παπαδόπουλος, ο Σπύρος Αποστόλου και άλλοι εκλεκτοί συνάδελφοι. Έχω ακούσει κι εγώ εμπειρίες από μέλη χορωδιών του Στανίτσα για το εξαντλητικό των προβών. Δεν εξηγείται αλλιώς ο τέλειος συγχρονισμός της χορωδίας αυτής και δεν είναι τυχαίο ότι δεν υπάρχει από τότε καμία που ούτε καν να την πλησιάζει στην απόδοση, παρά την ύπαρξη τόσων χορωδιών μέχρι σήμερα.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Συμφωνώ. Ακόμα κ καλοί ψάλτες να απαρτίζουν το χορό, είναι πολύ δύσκολο να συγχρονιστούν και να δέσουν ως χορωδία. Ήταν όμως καλή προσπάθεια και ορισμένα κομμάτια τα είπαν και πολύ καλά!
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Συμφωνώ. Ακόμα κ καλοί ψάλτες να απαρτίζουν το χορό, είναι πολύ δύσκολο να συγχρονιστούν και να δέσουν ως χορωδία. Ήταν όμως καλή προσπάθεια και ορισμένα κομμάτια τα είπαν και πολύ καλά!
Φυσικά φίλε μου διότι άλλο "χορός" και άλλο "μαζέματα φωνών" κι ας είναι και καλές φωνές αν δεν γνωρίζουν πως να "δέσουν".....:rolleyes::eek::confused:
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αναζήτησα σήμερα το CD και μου είπαν το εξής κορυφαίο, ότι αυτός που το έβγαλε αναγκάστηκε να το αποσύρει πριν ένα χρόνο διότι έχει δικαστική διαμάχη για το όνομα του Στανίτσα!!!!! Αν κάτι τέτοιο αληθεύει, σίγουρα η λογική έχει πάει περίπατο... Κρίμα, διότι δεν είναι πολλά τα CD που ακούμε τον τέως Άρχοντα Λαμπαδάριο κ. Βασίλειο Εμμανουηλίδη, ούτε είναι πολλές οι δισκογραφικές δουλειές της χορωδίας του κ. Σφακιανάκη. Βέβαια, εδώ πωλείται ακόμη...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αναζήτησα σήμερα το CD και μου είπαν το εξής κορυφαίο, ότι αυτός που το έβγαλε αναγκάστηκε να το αποσύρει πριν ένα χρόνο διότι έχει δικαστική διαμάχη για το όνομα του Στανίτσα!!!!! Αν κάτι τέτοιο αληθεύει, σίγουρα η λογική έχει πάει περίπατο... Κρίμα, διότι δεν είναι πολλά τα CD που ακούμε τον τέως Άρχοντα Λαμπαδάριο κ. Βασίλειο Εμμανουηλίδη, ούτε είναι πολλές οι δισκογραφικές δουλειές της χορωδίας του κ. Σφακιανάκη. Βέβαια, εδώ πωλείται ακόμη...
Ποτέ δέν ἀποσύρθηκε καί πωλεῖται κανονικά. Ἐκκρεμεῖ δικαστική ἀπόφαση, ἡ ὁποία θά δοῦμε τί θά λέει.


 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ποτέ δέν ἀποσύρθηκε καί πωλεῖται κανονικά. Ἐκκρεμεῖ δικαστική ἀπόφαση, ἡ ὁποία θά δοῦμε τί θά λέει.



Πάντως στο βιβλιοπωλείο «το Περιβόλι της Παναγιάς» μου είπαν τα παραπάνω. Από το Studio 52, όμως, μόλις το αγόρασα και έχει και stock.
 
Top