Μικρά Χερουβικά

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ψάχνω από καιρό τα "μικρά" χερουβικά της παλαιάς παπαδικής.
Αυτά που επιγράφονται ως "συνοπτικά","σύντομα" κτλ. (πχ:Παϊσίου σε Γ' ήχο,
Αρσενίου του μικρού σε πλ.Β').
Επίσης, έχει κι ο Αντώνιος ο ιερέας μια σειρά με σύντομα χερουβικά στους 8 ήχους, τα οποία,όμως, δε ξέρω αν έχουν εξηγηθεί στη Νέα Μέθοδο.
Θα μπορούσε να με βοηθήσει κανείς;
Ευχαριστω προκαταβολικά...
Στείλε μου προσωπικό μήνυμα....:rolleyes:
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Ψάχνω από καιρό τα "μικρά" χερουβικά της παλαιάς παπαδικής.
Αυτά που επιγράφονται ως "συνοπτικά","σύντομα" κτλ. (πχ:Παϊσίου σε Γ' ήχο,
Αρσενίου του μικρού σε πλ.Β').
Επίσης, έχει κι ο Αντώνιος ο ιερέας μια σειρά με σύντομα χερουβικά στους 8 ήχους, τα οποία,όμως, δε ξέρω αν έχουν εξηγηθεί στη Νέα Μέθοδο.
Θα μπορούσε να με βοηθήσει κανείς;
Ευχαριστω προκαταβολικά...

Αλήθεια κυκλοφορούν αυτά πουθενά; Πού μπορούμε να τα βρούμε;
 

petros

Παλαιό Μέλος
Ψάχνω από καιρό τα "μικρά" χερουβικά της παλαιάς παπαδικής.
Αυτά που επιγράφονται ως "συνοπτικά","σύντομα" κτλ. (πχ:Παϊσίου σε Γ' ήχο,
Αρσενίου του μικρού σε πλ.Β').
Επίσης, έχει κι ο Αντώνιος ο ιερέας μια σειρά με σύντομα χερουβικά στους 8 ήχους, τα οποία,όμως, δε ξέρω αν έχουν εξηγηθεί στη Νέα Μέθοδο.

Θα με ενδιέφεραν αν υπήρχαν αυτά τα χερουβικά...
Ελπίζω να μην σου γινόμαστε φορτικοί...αλλά φαίνεσαι "ποιοτικός γνώστης" του όλου θέματος;)

Ευχαριστώ
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Θα με ενδιέφεραν αν υπήρχαν αυτά τα χερουβικά...
Ελπίζω να μην σου γινόμαστε φορτικοί...αλλά φαίνεσαι "ποιοτικός γνώστης" του όλου θέματος;)

Ευχαριστώ

Συμφωνώ...:cool:
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Μάλλον θα πρεπει να στησουμε αγαλμα στο Χριστάκη, για αυτά που εχει αλλά και μοιράζεται μαζι μας...

Ενδιαφερομαι κι εγω για μικρά χερουβικά παλαιας παπαδικης.

Μπορει οντως γενικά να γινομαστε 'φορτικοι', αλλά αυτά τα κειμενα ειναι ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙΑ!

ΕΜ
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Υπάρχει μια αξιόλογη σειρά μικρών (σύντομων) Χερουβικών στα βιβλία της Θ. Λειτουργίας του Σουρλαντζή (για τους πιο παραδοσιακούς) αλλά και του Φορτωμά (για τους πιο ριζοσπαστικούς, στα πλαίσια όμως της Πατρ. παραδόσεως) και στις δυο περιπτώσεις χρηστικά, σύντομα και εύηχα. Θα σας ενδιέφεραν να κάνουμε κάνενα ανέβασμα;
 

basilis

Ζούκας Βασίλειος-Σπυρίδων
αν ενδιαφερεται κανεις,εχω ολη την σειρα του Νικολα'ι'δη με τα χερουβικα του
απλα και συντομα, απλα,αργοσυντομα,αργα!!
αν ενδιαφερεται καποιος να χερο για να τα ανεβασω καποια στιγμη(δεν εχω σκανερ στο σπιτι και ειναι λιγο προβλημα)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
αν ενδιαφερεται κανεις,εχω ολη την σειρα του Νικολα'ι'δη με τα χερουβικα του
απλα και συντομα, απλα,αργοσυντομα,αργα!!
αν ενδιαφερεται καποιος να χερο για να τα ανεβασω καποια στιγμη(δεν εχω σκανερ στο σπιτι και ειναι λιγο προβλημα)


Και το ρωτάς;;;;;;;; :eek::eek::eek::D:D:D;););)

Σἐυχαριστούμε και αναμένουμε! Μόνο να τα ανεβάσεις στο κατάλληλο subforum.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
αν ενδιαφερεται κανεις,εχω ολη την σειρα του Νικολα'ι'δη με τα χερουβικα του
απλα και συντομα, απλα,αργοσυντομα,αργα!!
αν ενδιαφερεται καποιος να χερο για να τα ανεβασω καποια στιγμη(δεν εχω σκανερ στο σπιτι και ειναι λιγο προβλημα)

Αγαπητε Βασιλη
Στο ακολουθω λινγκ εχω ανεβασει το Χερουβικο (συντομο) του Βασιλειου
Νικολαϊδη . http://www.analogion.com/forum/attachment.php?attachmentid=639&d=1202462313
Αν θελεις βοηθεια , να σε ''λασκαρω'' ανεβαζωντας (σιγα-σιγα) τα υπολοιπα συντομα . Ισως καταφερω να ανεβασω και καποια απο τα υπολοιπα . Στειλλε μου μηνυμα να συνενοηθουμε .
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Μου φαίνεται πρέπει να ανεβάσω ολόκληρη την σειρά απο την Λειτουργία του Ιερόθεου που τα έχει και ορθογραφημένα -ο Νικολαίδης έχει κάνει μέχρι και τραγικά λάθη.Δεν ξέρω γιατί...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
ο Νικολαίδης έχει κάνει μέχρι και τραγικά λάθη.Δεν ξέρω γιατί...

Μήπως του τα είχαν μεταγράψει λάθος;
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Όχι. Έχω το ένα απο τα δύο βιβλία λειτουργικών (δεν ξέρω ποιο γιατί μου λείπουν σελίδες) όπου έχει κάνει αρκετά. Στην πληκτρολόγηση που επιχείρησα με κούφανε....Τέτοια έχω δει και στον Πετρίδη. Δεν ξέρω γιατί...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Όχι. Έχω το ένα απο τα δύο βιβλία λειτουργικών (δεν ξέρω ποιο γιατί μου λείπουν σελίδες) όπου έχει κάνει αρκετά. Στην πληκτρολόγηση που επιχείρησα με κούφανε....Τέτοια έχω δει και στον Πετρίδη. Δεν ξέρω γιατί...

Δηλαδή; Δώσε κανένα παράδειγμα σε παρακαλώ.
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Ας πούμε σε λειτουργικά, είδα σε συνεχή κατάβαση 2 φωνών σε έναν χρόνο και με την ίδια συλλαβή, αντί υπορροής με γοργό να έχει συνεχές ελαφρόν. Αυτο το έχω δει και στον Πετρίδη αλλά δεν μπορώ να το καταλάβω. Και επαναλαμβάνω οτι είναι χειρόγραφο. Βέβαια πρέπει να πούμε οτι οι Πατριαρχικοί αν και θεωρητικά λένε οτι είναι άριστοι γνώστες ορθογραφίας (λέγεται και για τον Νικολαίδη) εν τούτοις έκαναν πολλά λάθη. Ίσως επειδή άλλαξε η λογική που γράφανε (δηλ. απο κλασσική σε πιο αναλυμένη γραφή προς απόδοση του Πατριαρχικού ύφους). Πάντως αυτό δεν τους στιγματίζει. Ούτε υποτιμώ τον Νικολαίδη που ήταν εξαιρετικός κατα τ' άλλα. Απλά μου έκανε άσχημη εντύπωση.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ας πούμε σε λειτουργικά, είδα σε συνεχή κατάβαση 2 φωνών σε έναν χρόνο και με την ίδια συλλαβή, αντί υπορροής με γοργό να έχει συνεχές ελαφρόν. Αυτο το έχω δει και στον Πετρίδη αλλά δεν μπορώ να το καταλάβω. Και επαναλαμβάνω οτι είναι χειρόγραφο. Βέβαια πρέπει να πούμε οτι οι Πατριαρχικοί αν και θεωρητικά λένε οτι είναι άριστοι γνώστες ορθογραφίας (λέγεται και για τον Νικολαίδη) εν τούτοις έκαναν πολλά λάθη. Ίσως επειδή άλλαξε η λογική που γράφανε (δηλ. απο κλασσική σε πιο αναλυμένη γραφή προς απόδοση του Πατριαρχικού ύφους). Πάντως αυτό δεν τους στιγματίζει. Ούτε υποτιμώ τον Νικολαίδη που ήταν εξαιρετικός κατα τ' άλλα. Απλά μου έκανε άσχημη εντύπωση.

Αθανάσιε!!!! Πιστεύω πως ο Μακαριστός Άρχων θα είχεν τους Λόγους του, και απλά δεν βρίσκεται εδώ για να μας απαντήσει. Ως εκ τούτου πιστεύω ότι αντί άλλων να εκφράζουμε απλά τα ερωτήματά μας, και εάν κάποιος από τους πολλούς μαθητάς του βρεθεί στο φόρουμ ίσως μας ενημερώσει σχετικά.
Ξέρω ότι στα νέα Μουδανιά υπάρχει κάποιος μαθητής του, οποίος στην διδασκαλία του δίδει στους μαθητάς του πολλά από τα Μαθήματα του Μακαριστού Βασ. Νικολαϊδη Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Μ.Τ.Χ.Ε., στον οποίον ( και όχι μόνον φυσικά ) οφείλουμε πολλά εμείς .
Χριστός Ανέστη!!!!
Βαίλης Κιαμηλίδης
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Αθανάσιε!!!! Πιστεύω πως ο Μακαριστός Άρχων θα είχεν τους Λόγους του, και απλά δεν βρίσκεται εδώ για να μας απαντήσει. Ως εκ τούτου πιστεύω ότι αντί άλλων να εκφράζουμε απλά τα ερωτήματά μας, και εάν κάποιος από τους πολλούς μαθητάς του βρεθεί στο φόρουμ ίσως μας ενημερώσει σχετικά.
Ξέρω ότι στα νέα Μουδανιά υπάρχει κάποιος μαθητής του, οποίος στην διδασκαλία του δίδει στους μαθητάς του πολλά από τα Μαθήματα του Μακαριστού Βασ. Νικολαϊδη Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Μ.Τ.Χ.Ε., στον οποίον ( και όχι μόνον φυσικά ) οφείλουμε πολλά εμείς .
Χριστός Ανέστη!!!!
Βαίλης Κιαμηλίδης

Συμφωνώ με το Βασίλη
Μη τα ισοπεδώσουμε όλα.
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Δεν κατακρίνω τον άρχοντα Νικολαίδη, ούτε μειώνεται η ψαλτική του αξία. Εξάλλου δεν ήταν ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος... Εδώ ο Ραιδεστηνός έκανε λάθη που τα μαθήματα του βρίσκονται δίπλα σ' αυτά των παλαιών διδασκάλων στις συλλογές....
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Θα ηθελα να μοιραστειτε μαζι μου καποια μικρα (καθημερινων και οχι μονο) χερουβικά του Ιωασαφ Διονυσιάτου, μαθητου των τριων διδασκαλων.
Σε ηχο Α' , Β' , πλ Α' , πλ' Β και Βαρυ.
Απο την σελίδα ieropsaltis.com

ΥΓ. Αν γνωρίζει κανεις κατι για τα υπόλοιπα να συνεισφερει, για να συμπληρωθεί η σειρα.
 

Attachments

  • Xer_A_DFak1.jpg
    103.3 KB · Views: 651
  • Xer_A_DFak2.jpg
    61.9 KB · Views: 236
  • Xer_B_DFak1 hx 2.jpg
    96.4 KB · Views: 245
  • Xer_B_DFak2 hx 2B.jpg
    57.5 KB · Views: 168
  • Xer_PlA_DFak1.jpg
    102.8 KB · Views: 224
  • Xer_PlA_DFak2.jpg
    84.2 KB · Views: 173
  • Xer_PlB_DFak1.jpg
    94.2 KB · Views: 214
  • Xer_PlB_DFak2.jpg
    67 KB · Views: 154
  • Xer_Varis_DFak1.jpg
    96.4 KB · Views: 213
  • Xer_Varis_DFak2.jpg
    64 KB · Views: 160
Top